1 2 >

En Güzel Gününüzde Zamanı Sizin İçin Durduracak Damat Saatleri

Bir damada en çok yakışan, genelde hediye olarak akla ilk gelen parça kol saatleridir. Düğünde, nişanda ya da sözde damada hediye edilecek bir saat onun çocuklarına ve hatta torunlarına bırakacağı miras niteliğinde bir hediye olacağı için kalitesi çok önemlidir. Hayatınızın en önemli günlerinde tercih edeceğiniz damat saatleri kalitesi, rengi, detayları ve işleviyle ince eleyip sık dokunarak seçilmelidir.

Fonksiyonlarına Göre Damat Saatleri

Damat saatleri düz, takvimli veya alttan fonksiyonlu olabilir. Multi fonksiyonlu saatler zarafetin ve şıklığın öne çıkacağı bir günde genellikle pek tercih edilmez. Damatlığınızın rengiyle uyum sağlayacak bir saat seçerken fonksiyonunu belki ikinci, hatta üçüncü plana bırakabilirsiniz.

Düz Damat Saatleri

Düz damat saatleri kasa çapı 44 cm olan, sertleştirilmiş mineral camdan yapılma, 3 atm su geçirmezlik özelliğiyle kalitesi ışık saçan modellerdir. Lacivert kaplamalı ve mavi kadranlı olan model renklerinin canlılığıyla göz doldururken düğünde takmak için siyah kadranlı, rose veya siyah kaplama olan saatler daha çok tercih edilebilir. Eğer damatlığınızda açık renk tercih edecekseniz gümüş kadranlı gümüş kaplama modele göz atmalısınız, benzer şekilde gümüş kadranlı sarı kaplama saat modeli de ilginizi çekebilir. Düz damat saatlerinde çelik örme kordon kullanılmaktadır.

Alttan Saniye Damat Saatleri

Alttan saniye damat saatleri paslanmaz masif çelik kordon veya çelik örme kordona sahiptir. Paslanmaz masif çeliklerde gümüş, siyah, mavi, gri ve kahverengi kadranlar gümüş, rose, sarı beyaz, rose beyaz, gun, siyah ve rose siyah kaplamalarıyla damadın tercih edeceği hemen her tarzla uyum içinde olacaktır. 43 cm kasa çaplı bu saatlerin fiyat aralığı ₺646,00 - ₺786,00 arasındadır.

Multi Fonksiyon Damat Saatleri

Damat saat modelleri arasında genellikle multi fonksiyonlu saatler yer almaz. David Guner markası damat saatleri kategorisinde multifonksiyonlu saatleri önermemektedir ancak sayfada yer alan multi fonksiyonlu erkek kol saatleri arasından beğendiğiniz bir modeli damatığınızla kombinleyebilirsiniz.

Kordonlarına Göre Damat Saatleri

Fonksiyonları ne olursa olsun damat saatlerinin kordonları çelik örme veya masif çelik olarak alıcıya sunulur. Uzun ömürlü, dayanıklı, çizilse de tekrar parlatılabilen doğa dostu çelik bir damadın yıllar sonra hala severek kullanabileceği bir hediye seçimi için en uygun materyaldir.

Paslanmaz Masif Çelik Kordonlu Damat Saatleri

Paslanmaz masif çelik kordonlu damat saatlerinde gümüş kaplamaya gümüş, siyah ve mavi renk kadranlar eşlik eder. Rose kaplama olan model kahverengi kadranıyla sıcak bir şıklık sunar. Eğer sarı beyaz bir saat takmak ya da hediye almak istiyorsanız kadran rengi olarak gümüş ve gri alternatifleriniz bulunmaktadır. Rose beyaz modeller siyah, gri ve kahverengi kadranlara sahiptir. Neredeyse her damatlık modeline çok yakışacak gun ve siyah kaplamalı modeller siyah ve mavi kadranlarıyla göz kamaştırır. Rose siyah modeller de siyah kadranlarıyla asil bir göünüme sahiptir. Kasa çapı 42 cm olan bu saatlerin fiyat aralığı ₺646,00 - ₺786,00’dır.

Çelik Örme Kordonlu Damat Saatleri

Tercihe göre takvimli, düz ya da alttan saniyeli olabilen çelik örme kordonlu damat saatleri bulunmaktadır. Kadran renkleri gümüş, siyah ve mavi olmak üzere üç çeşitken kaplamaları sarı, gümüş, sarı beyaz, rose beyaz, gun, siyah, lacivert ya da rose siyah olabilir. Kasa çapı 40 ile 44 cm arasında değişkenlik gösteren çelik örme kordonlu damat saatlerinin fiyatları 646 TL ile 786 TL arasındadır.

Kendinize Uygun Damat Saat Modelini Bulmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Kendinize uygun saati seçmek teferruat gerektiren bir işken bir damat için saat seçmek ekstra çaba gerektirir. Eğer bilekleriniz inceyse kasa çapı küçük, bileğiniz kalınsa kasa çapı büyük modeller tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Eğer bilek boyutunuz 15 santim ile 18 santim aralığında ise, 40 mm ya da 42 mm, 20 santim ve daha üzerindeyse, 44 mm ile 46 mm arasındaki bir kasa çapına sahip saati satın alabilirsiniz. Eğer küçük kasa çaplı bir saat seçecekseniz takvimli veya alttan saniyeli modeller yerine düz fonksiyonlu kol saatleri daha kullanışlı olacaktır.

Fonksiyon

Damat saatlerinde fonksiyon tercihi damadın kişisel zevkine bağlıdır. Uzun yıllar dayanacak, ileride düğün fotoğraflarına baktığında ne kadar yakıştığı hep konuşulacak bir saat seçmek damat adayları için genelde en çok önem verilen husustur.

Kordon Materyali

Damat saatlerinde çelikten yapılan kordonlar deri veya plastik materyale kıyasla daha dayanıklıdır. Kararma yapmaz, su geçirmez olduğu için kolunuzda unutup duşa veya denize girdiğinizde zarar görmez.

Renk

Beyaz ve siyahın uyumu içerisindeki gelin ve damadı düşündüğümüzde damatlar genelde aksesuarlarını gümüş ya da siyah renkte seçerler. Gelinin takılarıyla uyumlu olmasına dikkat edilirse gold, rose gold ya da gümüş detaylı saatlere de bakılabilir. Damat kol saatleri genelde çok renkli olmaz.

Kullanım Rahatlığı

Düğününüz için aldığınız veya damada hediye olarak seçilen saatler bileği rahatsız etmemeli, bileğinizi rahat hissettirmelidir. Çelik kordonlu saatler bakımı uğraş gerektiren modeller değildir, su geçirmez özellikleri sayesinde sürekli takıp çıkarmakla uğraşmanız gerekmez. Günlük hayatta daha sonra kullanmak isterseniz birçok kombine rahatlıkla yakıştırabilirsiniz.

Damat saati nedir?

Damat saati nişan, söz, nikah ya da düğünde genellikle kız tarafının damada hediye olarak taktığı en çok rağbet gören aksesuarlardan birisidir. Düğünde geline küpe, kolye, bilezik gibi mücevherler hediye edilirken damada genelde saat takılır. Düğünde takılan bu tarz değerli hediyeler genelde uzun yıllar saklanır, bu nedenle pahalı ve kaliteli bir saate harcama yapmaktan çekinilmez.

Gelin damat saat setleri gerekli midir?

Bu durum gelin ve damadın zevkine, saat takmak isteyip istememesine bağlı olarak değişir. Eğer gelin adayı bileklik takmayı saatten daha çok tercih edecekse gelin damat setleri yerine sadece damada saat bakılabilir.

Klasik saatler damat saati olarak kullanılır mı?

Klasik saatler damat saati olarak kullanılabilir, saati takacak kişinin sade bir zevki varsa klasik bir kol saati tercih edebilir. Siyah kol saatleri klasik saatlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturur, bu noktada renk seçimi de büyük önem arz eder. Kahverengi veya lacivert klasik damat saatleri de bu noktada ilgi görmektedir.